FOTOWOLTAIKA
MARTIN
Fotowoltaika Łódź, łódzkie
Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Mamy po prostu tańszy lub darmowy prąd w naszych gniazdkach. Ze względu na niższą cenę prądu, można wykorzystać go do ogrzewania wody i domu.
Uzyskaną energię elektryczną można zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać - w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Rozważając opłacalność fotowoltaiki należy pamiętać, że razem z systemem fotowoltaicznym “kupujemy” zapas energii na wiele lat. Od momentu uruchomienia instalacji każdego następnego dnia czerpiemy darmowy prąd ze słońca!
Opłacalność fotowoltaiki i jej zalety:
-
Fotowoltaika to darmowy prąd z energii słońca.
-
Fotowoltaika to ponad 25 lat gwarancji na produkcję.
-
Fotowoltaika jest bezobsługowa. Nic nie trzeba wymieniać.
Panele fotowoltaiczne - opłacalność. Dlaczego warto ?
Opłacalność paneli fotowoltaicznych stale rośnie. Panele fotowoltaiczne zapewniają ponad 25 - 37 lat bezobsługowej pracy ( 37 lat -tyle pracuje juz system w Niemczech ), wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Mikroelektrownie PV do 50 kW nie wymagają specjalnego pozwolenia. Ponadto operator ma obowiązek podłączyć je do sieci, jeśli moc zamontowanego zestawu nie przekracza mocy naszego przyłącza elektrycznego. Pamiętajmy aby zwiększyć przydział mocy przed zgłoszeniem instalacji. Nowe Przepisy pozwalają na przyłączenie 150 kw instalacji Fotowoltaicznej na uproszczonych zasadach.
W zależności od wielkości instalacji PV, ilość produkowanego prądu jest różna. Panele fotowoltaiczne o mocy 1 kWp, skierowane na południe wytworzą w Polsce w ciągu roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej. Koszt założenia paneli fotowoltaicznych waha się znacznie w zależności od ich rodzaju (monokrystaliczne Perc , monokrysztyliczne N-Type czy monokrystaliczne Bifacial) i jakości, marki i jakości inwertera oraz poziomu skomplikowania montażu. Można przyjąć, że typowa rodzina potrzebuje 3500-5500 kWh rocznie- energia elektryczna , 8000-12000 KWh - energia i ogrzewanie . Chcąc produkować energię z paneli fotowoltaicznych należy przygotować się na wydatek pewnej sumy pieniędzy ale należy pamiętać ze w przeciwieństwie do instalacji grzewczej jest to wydatek jednorazowy.
Średni okres zwrotu instalacji szacujemy na 5 lat = 20% zwrotu w skali roku ( nie znajdą Państwo takiego oprocentowania w banku) Po tym okresie system zarabia pieniądze, Coraz więcej bo ceny energii rosną.
Czy to się opłaca ?
Osoby, które zastanawiają się czy fotowoltaika się opłaca powinny wziąć pod uwagę to, że:
-
panele słoneczne nie generują kosztów związanych z eksploatacją instalacji.
-
Energia słoneczna jest całkowicie darmowa i po zamontowaniu instalacji słonecznej nie musimy się martwić o koszty związane z użytkowaniem prądu.
-
Fotowoltaika zwraca się po około 5-6 latach
-
NAJSTARSZY SYSTEM W NIEMCZECH PRACUJE JUŻ 37 LAT( Nadal świetna wydajność)
-
ceny energii elektrycznej systematycznie rosną - przyszły rok ogłoszone 70% . rok 2023 o ile wzrosły Państwu rachunki?
-
zaniedbania w energetyce są ogromne( nasze elektrownie były budowane w latach 70-tych )
-
koszty modernizacji energetyki będą przerzucane na klientów .
-
nasz rząd nie zatrzyma cen energii bo rząd nie ma swoich pieniędzy - Rząd ma tylko nasze pieniądze!!!
-
wszyscy się starzejemy, wszyscy widzimy ,że emerytom brakuje na ogrzewanie i energię . FOTOWOLTAIKA = BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE NA STAROŚĆ
-
Zabezpieczenie dla bliskich- jeżeli coś Ci się stanie to twoja rodzina będzie bezpieczna.
-
Ekologia : 1 styczeń 2023 temperatura + 18 , 29 Grudzień 2023 + 10. Ostatnie 6 lat brak słońca zimą : 4 miesiące = 4 dni lipca
Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne montuje się głównie na dachu lub na gruncie, tak aby skierować je w kierunku południowym i maksymalnie wykorzystać nasłonecznienie. Montaż instalacji fotowoltaicznej powinien zostać poprzedzony przynajmniej zdroworozsądkową analizą zacienienia i możliwości uniknięcia jego wpływu na instalację fotowoltaiczną. Dachy skierowane na południe są optymalnym, ale nie jedynym miejscem gdzie montuje się instalacje fotowoltaiczne ,wschód czy zachód to też dobre kierunki. Ściany, ogrodzenia i dachy płaskie również nadają się pod montaż instalacji. Już na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej warto wybrać dla niej optymalne miejsce, w którym uzysk energetyczny będzie najwyższy, a sama instalacja nie będzie przeszkadzać w użytkowaniu terenu w inny sposób. Farmy fotowoltaiczne najczęściej umiejscowione zostają na otwartym terenie, bezpośrednio na ziemi lub wysięgnikach. W przypadku przydomowych instalacji fotowoltaicznych możliwości jest więcej.
Konieczne jest jedynie znalezienie stabilnego podłoża w nasłonecznionym miejscu. W Polsce ich wydajność jest największa gdy są skierowane na południe (z możliwym odchyleniem do 30°) najlepiej pod kątem ok. 15-30°.
Optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na skośnym dachu, skierowanym na południe, południe -wschód, południe zachód lub wschód- zachód Wówczas jednocześnie pozostają one dobrze nasłonecznione i nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Ponadto jeśli instalacja solarna zostanie uwzględniona już na etapie budowy domu, jej koszty mogą zostać znacznie obniżone, a same panele słoneczne zostaną wkomponowane jako element dachu.
Nowe zasady rozliczenia Fotowoltaiki
Przy obecnym modelu rozliczeń fotowoltaiki ważne jest aby jak najbardziej wydłużyć czas pracy systemu fotowoltaicznego tak aby jak najdłużej używać darmowej energii słonecznej .
Różnice w sposobie rozliczeń :
Stary System - prosument wysyłał nadprodukcję energii do operatora a ten oddawał mu 20- 30% mniej energii w zamian za przechowanie jej w systemie energetycznym
Nowy System- prosument wysyła nadprodukcję energii do operatora a ten przeliczą ją po średniej cenie giełdowej określonej na dany miesiąc, np:
Luty 68gr
Maj - 38gr
Czerwiec 45gr
Lipiec 44gr
Co oznacza ,że nowy system jest tylko 20% gorszy od starego ale trzeba pamiętać ,że ceny energii są ( były ) sztucznie regulowane przez rząd RP
Dodając do systemu fotowoltaicznego magazyn energii znacznie podbijamy wydajność produkcji i oszczędzamy duże kwoty na przesyle energii od operatora.
Obszar działania:
Nasza oferta fotowoltaiki jest dostępna dla mieszkańców Łodzi oraz okolic w województwie łódzkim.
Obsługujemy następujące miasta i miejscowości:
-
Łódź
-
Pabianice
-
Zgierz
-
Ozorków
-
Aleksandrów Łódzki
-
Łask
-
Konstantynów Łódzki
-
Piotrków Trybunalski
-
Tomaszów Mazowiecki
-
Bełchatów
Jeżeli Twoje miejsce zamieszkania nie znajduje się na powyższej liście, skontaktuj się z nami, a chętnie sprawdzimy możliwość realizacji instalacji fotowoltaiki w Twoim regionie. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty Martin Fotowoltaika Łódź.